За разлика от останалите компании, които се опитват да направят значителни промени с помощта на изкуствения интелект, Apple използва новата технология, за да подобри основните функции на новите си устройства.
Без да се споменава специфичната технология, Apple представи своя нов модел iPhone 15 и новия си часовник Series 9, които включват подобрени полупроводникови конструкции, захранващи новите функции на изкуствения интелект. Тези нови функции подобряват основните характеристики като приемане на обаждания и подобряване на качеството на снимките.
Въпросът за изкуствения интелект не беше повдигнат и на конференцията за разработчици през месец юни. Но от Apple в продължение на месеци тихо са променяли основните си софтуерни продукти зад кулисите.
За разлика от тях Microsoft и Google на Alphabet си поставиха амбициозни цели за трансформация в областта на изкуствения интелект. Преди началото на лятото лидерите в индустрията предупредиха за потенциалните вреди от неконтролираното развитие на тази технология.
Apple вгради в Series 9 Watch нов чип, който включва подобрени възможности за обработка на данни, а именно с добавянето на четириядрен „Neural Engine“. Той може да обработва задачи за машинно обучение до два пъти по-бързо. Neural Engine е това, което Apple определя като градивни елементи за своите чипове. Те ускоряват функциите на изкуствения интелект.
Точно това може да се наблюдава в новия часовник на компанията. Той дава възможност на потребителите, като докосват два пъти палеца и някой от пръстите си да приемат или отхвърлят обаждания, спират музиката или да стартират други действия.
Идеята е да се даде възможност на хората да управляват Apple Watch, когато ръката им, която не е свързана с часовника, е заета да прави нещо друго. Функцията работи с помощта на новия чип и машинното обучение за откриване на фини движения и промени в кръвния поток, когато потребителите докосват пръстите си.
Новият модел iPhone 15 е с по-ярък дисплей и подобрена задна камера. Компанията отдавна предлага „портретен режим“, който може да размазва фона. Това се случва като се използва изчислителна мощ, за да наподобява голям обектив на фотоапарат. Но потребителите трябваше да помнят да включат функцията. Сега камерата автоматично разпознава кога човек е в кадър и събира данните, необходими за размазване на фона по-късно.
Apple далеч не е единствения производител на смартфони, който добавя изкуствен интелект към своя хардуер. Например телефоните Pixel на Google позволяват на потребителите да премахват от изображението нежелани лица или обекти.