През последните десетилетия високотехнологичният сектор в Израел се явява най-динамично развиващият се отрасъл, който изиграва ключова роля за икономическия растеж. Този сектор осигурява работа за 14% от населението и генерира почти една пета от брутния вътрешен продукт на страната.
Откакто обаче въоръжени бойци на „Хамас“ от Газа убиха стотици израелци и отвлякоха неизвестен брой други, цените на израелските акции и облигации се понижиха значително. По тази причина множество компании бяха принудени да спрат дейността си в неделя, след като в събота въоръжени лица от палестинската групировка върлуваха из израелските градове. Преди да започне да се заражда този конфликт множество западни компании планираха големи инвестиции в страната.
Редица инвеститори и анализатори посочиха, че технологичните компании в Израел ще се фокусират върху своята сигурност, за да не се налага да прекъсват своята работа.
Авиокомпаниите също спряха полетите до Израел, тъй като е имало ракети достигащи до Тел Авив.
Ето какво сподели главният инвестиционен директор и основател на Cresset Wealth Advisors:
„Това е огромно спиране на обичайния бизнес.“
Ако конфликтът се разрасне има голяма вероятност служителите на технологични компании да бъдат призовани като военни резервисти.
За да бъдат защитени от атаки физическите инсталации на компаниите, разположени в Израел, ще трябва да бъдат положени „огромни усилия“, тъй като някои разходи за технологии са обвързани с военните.
Представител от компанията производител на чипове Intel, която е най-големият частен работодател и износител в Израел, заяви в края на седмицата, че дружеството наблюдава внимателно развитието на ситуацията в страната и предприема мерки за защита и подкрепа на своите служители. Въпреки това, говорителят на Intel не предостави конкретна информация дали производството на чипове е било засегнато от настоящата ситуация.
Световният лидер в производството на чипове, използвани за изкуствен интелект и компютърна графика – Nvidia обяви, че плануваната за следващата седмица среща на високо равнище в Тел Авив, на която е щял да присъства изпълнителният директор на компанията е отменена.
Израелската компания Tower Semiconductor, която произвежда полупроводници предимно за автомобилната индустрия и тази за потребителските стоки, заяви, че не е прекъсвала дейността си и продължава работа, както обикновено.
Останалите технологични гиганти като Meta Platforms, Alphabet и Apple не са отговорили на запитването за коментар от Ройтерс. А Microsoft е отказала да коментира.
За втори път през тази година израелският технологичен сектор е изправен пред затруднения. По-рано през 2023г. вътрешни политически конфликти и масови протести забавиха сферата. Това е и причината все повече израелски технологични стартъпи да се отправят към САЩ.
Израелският технологичен сектор: развитие, инвестиции и устойчивост през десетилетията
Израелският технологичен сектор започва да се развива през 1974 г., след като Intel установява присъствие в страната. Стартъп сцената обаче се разгръща през 90-те години на миналия век. Тогава Израел придобива репутацията на втория по големина технологичен център в света отвъд Силициевата долина, с хиляди компании и развиваща се екосистема.
В Израел функционират около 500 международни компании, предимно насочени към развойна дейност. Тези центрове за развойна дейност са били установени след придобиването на израелски стартъпи, а сред собствениците им се издигат имена като Intel, IBM, Apple, Microsoft, Google и Facebook.
В началото на лятото премиерът Бенямин Нетаняху коментира, че Intel има планове да похарчи 25 млрд. долара за изграждане на нова фабрика в южния град Кирят Гат, който е разположен на около 42 километра от Газа. Планираното производствено звено трябва да бъде завършено до 2027 г., а Нетаняху определи международна инвестиция като „най-голямата в историята на страната“. Тя може да създаде хиляди нови работни места.
В миналото, технологичният сектор е показвал устойчивост, като е успявал да се справи с редица конфликти с „Хамас“ в региона на Газа.