Този четвъртък стана ясно, че компанията за мозъчни импланти Neuralink на Илон Мъск е получила одобрението на Американската агенция по храните и лекарствата (FDA) да започне тестването на мозъчните си чипове върху хора. След множество трудности за чаканото одобрение Мъск и неговият екип бележат поредния голям успех.
Това разрешение е важна стъпка за разработването на технологията, която има за цел да помогне на много хора.
Ето какво публикува компанията на официалния си профил в Twitter:
“Paдвaмe ce дa cпoдeлим, чe пoлyчиxмe oдoбpeниeтo нa Aгeнциятa зa ĸoнтpoл нa xpaнитe и лeĸapcтвaтa (FDА) зa cтapтиpaнe нa пъpвoтo ни ĸлиничнo пpoyчвaнe пpи xopa! Toвa e peзyлтaт oт нeвepoятнaтa paбoтa нa eĸипa нa Nеurаlіnk в тяcнo cътpyдничecтвo c FDА и пpeдcтaвлявa вaжнa пъpвa cтъпĸa, ĸoятo eдин дeн щe пoзвoли нa нaшaтa тexнoлoгия дa пoмoгнe нa мнoгo xopa. Haбиpaнeтo нa ĸaндидaти зa нaшeтo ĸлиничнo изпитвaнe вce oщe нe e зaпoчнaлo. Cĸopo щe oбявим пoвeчe инфopмaция зa тoвa!”
В публикацията се вижда, че конкретните цели на клиничното проучване не са отбелязани, както и набирането на кандидати все още не е започнало.
Големият конкурент на Neuralink, ParaDromics, също постига значителен напредък в тази област. Забелязва се, че там нещата се развиват с изключително бърз темпо, като вече се работи върху множество устройства.
Пред Bloomberg Кристин Уел, бивш служител на FDA и доцент по неврохирургия и физиология в Университета на Колорадо коментира:
„Те могат да започнат изпитвания върху хора, което означава, че са преминали предклиничните тестове за безопасност и стендовите тестове“
Според получена информацията, служителите от FDA са посочили на Neuralink няколко опасности, които трябва да бъдат отстранени, преди да бъде разрешено провеждането на клинични изпитвания върху хора. Основните проблеми, които са били отбелязани, включват потенциални рискове, свързани с литиевата батерия на устройството, възможността проводниците на импланта да се преместят в мозъка и да предизвикат проблеми, както и предизвикателството за безопасно изваждане на устройството, без да се навреди на мозъчната тъкан.
След основаването си Neuralink привлича някои от най-добрите невролози да работят по нейния мозъчен имплант. Мъск предвижда, че той ще може да се справя с различни медицински заболявания като затлъстяване, аутизъм, депресия, шизофрения и дори ще позволяват сърфиране в интернет и телепатия.
В края на миналата година, Илън Мъск, изрази увереността си в безопасността на технологията, като заяви, че е толкова уверен в нея, че е готов да имплантира мозъчните устройства на собствените си деца.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ... Защо OpenAI може да се оттегли от Европа? Samsung и Южнокорейската централна банка обединяват сили за разработка на „офлайн“ цифрова валута Кои са най-търсените ИТ професии през 2023 година?