Компанията създател на популярния чатбот с изкуствен интелект Open AI проучва как може да внедри ChatGPT в класните стаи. Въпреки че след пускането на чатбота през месец ноември миналата година се повдигна въпросът за неговото широко разпостранение и справянето с опасенията, че той ще бъде използван писане на домашни и преписване на тестове.
Главният оперативен директор на OpenAI, Брад Лайткап, заяви по време на конференция в Сан Франциско, че компанията ще сформира екип, който да проучи образователните приложения на тази технология, която заплашва да преобърне индустриите. Също така да предизвика приемането на ново законодателство и да се превърне в популярно средство за обучение.
На конференцията на глобалното бизнес училище INSEAD Americas, Lightcap сподели, че повечето учители се опитват да намерят начини да включат (ChatGPT) в учебната програма и в методите, по който преподават.
„Ние от OpenAI се опитваме да им помогнем да обмислят проблема, а вероятно през следващата година ще създадем екип с единственото намерение да постигнем това“.
Подкрепена с няколко милиарда долара от Microsoft, OpenAI постави началото на идеята за генеративен изкуствен интелект. Обучен на огромни бази данни, генеративният изкуствен интелект може да създава съвсем ново съдържание, подобно на човешкото, като помага на потребителите да разработват курсови работи, да изпълняват домашните си задачи и дори да създават цели романи. След старта на ChatGPT регулаторните органи се втурнаха да наваксват: Европейският съюз преразгледа своя закон за ИИ, а САЩ започнаха да работят за регулирането на ИИ.
Пускането на приложението в средата на учебната година изненада и учителите. След като разбраха, че Chat GPT може да се използва като инструмент за писане на домашни и плагиатство, той беше забранен в училищата.
Въпреки острата реакция от страна на учителите, след няколко месеца те започнаха да осъзнават, че ChatGPT има и своите ползи.
Новият екип в OpenAI ще бъде продължение на работата на компанията по интегрирането на технологията в класните стаи. „Всички смятаме изкуствения интелект за влиятелен инструмент, който може да помага с ученето и образованието и сме мотивирани от начините, по които учителите мислят как да използват инструменти като ChatGPT, така че да са полезни“, пише говорител на компанията в имейл. „Работим с учители в цялата страна, за да ги информираме за възможностите на ChatGPT и продължаваме работа по подобряването му“.
Пазарът е голям. Разходите за образование и обучения по света ще достигнат 10 трлн. долара до 2030 г., сочи прогноза на базираната в Сидни компания за пазарни проучвания HolonIQ.