Малко вероятно е посетителите на даден уебсайт да бъдат привлечени от обикновен текст на бяло поле, независимо колко полезен е той. Всеки детайл – цвят на шрифта, визуален ефект, разположение на елементите – е описан по определен начин. Само администраторът, който има права за редактиране, може да създава структурата на дадена страница в уебсайта. Следователно, лице без достъп до зоната за администриране, няма да може да вмъкне HTML кода.
Администраторът има пълен контрол върху ресурса. Той създава теми, включва нови плъгини, добавя страници и т.н.
За да влезете в сайта за управление и редактиране, има страница на администратора, нещо като контролен панел, където администраторът координира всеки процес, добавя, изтрива и създава нови елементи.
Да речем, че сте решили, че трябва да създадете свой собствен портал за някаква цел. Сайтът няма да се появи просто от нищото, а трябва да бъде поставен на платформа или някакъв генератор.
Най-популярните генератори са: WordPress, Joomla и Bitrix. Освен платените платформи има и безплатни като Wix.
Независимо от избора на система за управление, всяка от тях има раздел за администратор, в който се попълва съдържанието за сайта.
Да речем, че сте администратор на портал, който работи с WordPress. Можете да влезете в административната услуга, като добавите http://име на ресурс/wp-login.php в адресната лента на браузъра си.
Въведете уникално потребителско име и парола в отвореното поле, кликнете върху бутона за въвеждане и ще се отвори страницата за администриране. Ако въведете неверни данни, системата ще блокира влизането, като съобщи за грешка при идентифицирането и ще ви помоли да въведете данните си отново.
Как да вмъкнете HTML код в сайт на WordPress?
Съществуват няколко начина за вмъкване на html код в сайт на WordPress. Всичко зависи от типа и вида на кода. Нека се спрем на най-популярните и най-търсените от тях.
Инсталиране на броячи и услуги
Структурата на всеки уебсайт предполага добавяне или премахване на плъгини и html кодове на популярни услуги. Като например броячи на посетители или услуги за анализ на интернет ресурси и други приложения за уеб анализ (например Google Analytics или Yandex.Metrika).
В WordPress можете да вмъкнете html код в страница по няколко начина:
- ръчно
- чрез добавяне на готов плъгин.
Понякога се налага да вмъкнете html кода ръчно във файла на темата – това е проблемен метод, но в някои случаи е единствената алтернатива. Когато актуализирате дадена страница, трябва да сте подготвени, че процедурата ще трябва да бъде извършена отново, затова се уверете, че имате копия на файловете, които сте променили.
Най-често потребителите използват удобни и практични плъгини.
Много плъгини всъщност се добавят чрез настройките на контролния панел. Някои от тях се поставят в заглавието, т.е. чрез поставяне на html кода в контейнера <head>…</head>, а други трябва да се поставят преди тага </body> (или затварящия таг).
Контролът на скриптовете на LuckyWP е много ефективен софтуерен модул, който се използва за удобство.
Удобният интерфейс на добавката ви позволява да вмъквате блокове от html код в произволен ред, като ги позиционирате в желаната област с помощта на функцията „плъзгане и пускане“
Обърнете внимание, че е възможно да поставите html кода и преди <body> (затварящия таг), но в други ситуации тази стъпка е необходима.
Какви html кодове могат да бъдат вмъкнати:
- броячи на посещаемостта на Google Analytics;
- html код на Facebook pixel;
- проверка на мета тагове в Yandex, Google и други системи;
- html код на Google Tag Manager;
- произволен JS/CSS/Html код;
- произволни мета тагове.
Плъгинът LuckyWP Scripts Control работи чудесно, неговият алгоритъм е достъпен дори за необучен потребител. Можете да го използвате, за да редактирате, изтривате, скривате и показвате плъгини.
2 удобни приставки за вмъкване на код за WordPress
За красив дизайн на кодове – html, java, css, php се използват някои WordPress плъгини, налични в официалното хранилище. С тяхна помощ можете да маркирате желаните елементи, да показвате номерирането на редовете и т.н.
- SyntaxHighlighter Evolved
Удобно е да вмъкнете html код в WordPress с помощта на плъгина SyntaxHighlighter Evolved. Приложението има широко разпространение и мощна функционалност и е популярно сред уеб администраторите.
Настройките ви позволяват красиво и правилно да показвате кодове, като ги подчертавате в различни цветове, номерирате редовете, правите връзки, които могат да се кликват и придават на кодовете четим вид. Програмата е оборудвана с визуален преглед на изхода, ако е необходимо – дешифрира приложените атрибути и много други.
След като активирате плъгина, маркирайте вашите предпочитания в „Настройки“. Приложението е на английски.
С негова помощ не е трудно да вмъкнете html код в съдържанието на WordPress, ние позволяваме на програмата в настройките да обработва <pre> тага или да прилага подходящите кратки кодове:
[php]пример[/php]
[html]пример[/html]
[css]пример[/css]
[codelang=“js“]пример[/code]
- Code Prettify
Прост, лек плъгин, който не изисква никаква конфигурация. Използвайки го, можете да вмъкнете html код в WordPress, като приложите автоматично осветяване на кода, независимо от езика за програмиране, той добавя свои собствени стилове към таговете <pre> или <code>.
Изтеглено от библиотеката на Google или добавено към сайта чрез тага за свързване на скрипта. За любителите на простите решения е просто незаменим.