Първата половина на 2023г. премина с нова вълна от кибер инциденти за крипто сферата. Според анализа на екипа на Atlas VPN множество крипто проекти и техните клиенти са загубили голямата сума от 666 354 302 млн. долара при 125 кибератаки през първата половина на 2023г. Спрямо миналата година обаче инцидентите и заплахите, свързани с крипто са намалели.
Паричните загуби са изчислени въз основа на обменния курс на определена криптовалута към момента на хакването или измамното действие.
Най-голям брой инциденти бяха регистрирани в екосистемата Binance Smart Chain (BSC), като те възлизат на около 30. Това доведе до загуби в размер на 25 137 913 млн. долара. Междувременно с най-значителни финансови загуби се сблъска платформата с отворен код на Ethereum (ETH), като хакерите източиха 265 237 633 млн. долара от множество проекти, свързани със софтуера, в 29 отделни инцидента.
След нея по отношение на загубите се нарежда блокчейн платформата Polygon, която понесе щети за 122 685 000 млн. долара, нанесени само от четири кибератаки. Освен това различни криптопортфейли претърпяха загуби в размер на 109 200 000 млн. долара.
Сред допълнителните засегнати криптопроекти са борсите, чиито загуби възлизат на 56 622 628 млн. долара. Те са следвани от проектите на екосистемата Avalanche с щети за 9 млн. долара, Heco с 6 млн. долара, NFT с 2 318 628 млн. долара, Bridges с 1 374 000 млн. долара и различни блокчейн проекти със загуби за 570 хил. долара.
Като цяло 22% от случаите са резултат от злонамерени участници, използващи уязвимости в договорите. Освен това 14% от инцидентите включват хакове в социалните медии, които впоследствие са били използвани за атаки със социален инженеринг, което в крайна сметка е довело до изтегляне на средства от нищо неподозиращите лица.
През първата половина на тази година измамниците са измъкнали от крипто ентусиастите зашеметяващата сума от 248 769 543 млн. долара. През първоначалното тримесечие жертвите са загубили 9 355 832 млн. долара от крипто измами, докато през второто тримесечие сумите рязко са нараснали с 2 459% и към този момент достигат 239 413 711 млн. долара.
Тази година най-голямата сума изгубена в резултат на крипто измама се дължи на южнокорейски проект, известен като „Блокчейн за кучешки бръчки“, който се оказа схема на Понци. Компанията привличаше инвеститори с обещанието за блокчейн приложение, способно да идентифицира кучета въз основа на бръчките на носа им. Проектът е включвал собствена криптовалута и е примамвал инвеститорите с обещание за значителна възвръщаемост на инвестициите. В резултат на това той натрупал приблизително 127 млн. долара, от 22 000 физически лица.
Друга забележителна крипто измама е CoinDeal –схема за инвестиционна злоупотреба, която подведе над 10 000 жертви, в резултат на което загубите надхвърлиха 45 млн. долара. Лицата, стоящи зад тези схеми, разпространяваха фалшиви и измамни твърдения, че инвеститорите могат да постигнат висока възвращаемост, като инвестират в компанията. Освен това те популяризираха CoinDeal като дружество за блокчейн технологии. Според Комисията за ценни книжа и борси (SEC) никога не е имало продажба или разпространение на токени.
Третата позиция се заема от проект, наречен Fintoch, който е успял да се сдобие с приблизителната сума от 31,6 млн. долара от своите потребители. Fintoch твърди, че е финансова платформа, базирана на блокчейн, разработена от Morgan Stanley. Тя обещаваше на потребителите възвръщаемост на инвестициите от 1% дневно. През май обаче правителството на Сингапур и Morgan Stanley издадоха предупреждения, в които предупредиха обществеността, че платформата е измама.
Киберпрестъпленията, свързани с криптовалути, са изключително привлекателни за извършителите на кражби, тъй като при плащанията с криптовалути липсва правна защита или държавни гаранции, а шансовете за възстановяване на загубените средства са почти несъществуващи.
Част от мерките, които могат да ви помогнат да не станете жертва на кибератаки и измами, свързани с криптовалути, са:
- внимателният избор на крипто услуги;
- избягването на оферти, които са твърде добри, за да бъдат истински;
- схемите за бързо забогатяване;
- въздържането от отговор на нежелани инвестиционни предложения;
- покани за влизане в крипто портфейла ви и други.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ... ChatGPT отчете първия си спад в трафика от стартирането му Защо Samsung бележи най-ниска печалба след 14 години? 7 критични финтех тенденции през периода 2023-2025 г.