Остават 4 дни до откриването на петото издание на Robotics Strategy Forum 2023. То ще се състои на 19 септември в София Тех Парк в зала „Джон Атанасов“. Форумът обещава да предостави възможност за обсъждане на важни теми и тенденции, както и за разглеждане на възможностите, които технологичният напредък носи за България.
За да се превърне в един наистина полезен форум, организаторите му са се погрижили да включат лектори от България, САЩ и Германия, които да представят експертизите си. Това допълнително ще предостави възможността за обмен на знания и опит между международни експерти.
Какви ще са темите тази година?
Темите, които ще се срещнат през тази година на форума са едни от най-актуалните.
- Какво направи ПАРА за пет години в екосистемата?
- Как се създава фабрика за производство на лекарства в орбитата на Земята? На този въпрос посетителите ще получат отговор от Делян Аспарухов – основател на калифорнийския стартъп Varda Space Industries.
- Какъв е тренда на българското производство? Въпросът ще дискутират Димитър Карамихалев -Аутоматикс, Светослав Василев – Сивико, Георги Арабаджиев – Гига аутомата, Метин Ахмед – Алкомет, Влади Великов – Импровин.
- Какви са предизвикателствата за киберсигурността в българските фабрики и IIoT устройства? По темата ще говорят Владимир Харизанов – Fortinet, Калоян Георгиев – Шнайдер Електрик, Вихрен Славчев от Мнемоника, Ива Саева – Cyen. Темата ще бъде открита от заместник-министъра на електронното управление – Михаил Стойнов.
- Изкуственият интелект в индустрията – какви са възможностите за оптимизация на ресурсите и подобряване на ефективността? Тук Кристоф Рьобл от Lenze ще открие темата за дигитализацията в индустрията, след което заедно с колегите си Митко Василев – AlfaStar Ventures, Владимир Филипов – Ниърсофт, Александър Цонев – DigiNovo ще дискутират темата.
- В образователния панел “Какви умения създава и какво трябва да създаде образователната система за бъдещето” ще дискутират Александър Михайлов – ФЕСТО, Ангел Узунов- Strypes, Петър Шарков – Телерик, Васил Караиванов – Sofia Tech Park, модерирани от Валентина Иванова – Академия „Никола Тесла“.
- Кои са финансовите инструменти за периода до 2027 година в подкрепа на иновациите, технологичен трансфер и дигитализация? Наблюденията ще сподели Константина Войнова от Фонда на фондовете.
По време на Robotics Strategy Forum 2023 10 екипа, взели участие във втория сезон на PARA Robotics Incubator ще представят пред аудиторията своите финални презентации. Те ще се борят за голямата награда на Сдружението на стойност от 5 хиляди лева. Освен това ще получат възможността да участват в програмата на Столична община – Пясъчник за иновации.
Водещ на събитието ще бъде Георги Ненов, създател на един от най-слушаните подкасти в България – “Свръхчовекът с Георги Ненов”.
Посетителите на форума ще могат да разгледат богата изложбена част, където ще бъдат разположени над 40 робота, мини-модел на умна фабрика и проекти на млади български инженерни таланти. Техниката и машините, които ще могат да се видя там, включват:
- бионични роботи на “Фесто Производство”;
- колаборативни роботи на “Гига Аутомата” и новите им разработки в областта на автономното задвижване;
- изнесено аудио студио;
- робот за автономно и безконтактно измерване на телесната температура;
- обучителни роботи на “ФАНУК България”;
- индустриалните проекти на “Аутоматикс”;
- отворена платформа за автоматизация на Lenze и още други.
Събитието ще ви запознае и образователни проекти на роботи и умни решения, изработени от ученици и студенти, участващи в двата сезона на PARA Robotics Incubator, както и от членове на клубовете по роботика в училища и университети в София и Пловдив. По време на форума зрителите ще могат да чуят и финалните презентации на десетте екипа, които взеха участие във втория сезон на инкубатора по роботи.
Основни спонсори: FESTO, Шнайдер Електрик, ФАНУК България, Strypes group, ЛЕНЦЕ Задвижваща техника, Гига Аутомата, Мнемоника, Академия “Никола Тесла”, Bosch Digital, Konica Minolta.
Институционални партньори на форума са: ИАНМСП, София Тех Парк, направление “Дигитализация, иновации и икономическо развитие” към Столична община, Фонд мениджър на финансови инструменти в България, Американска търговска камара в България, Фондация „Америка за България“, БЕСКО, Българска стопанска камара, Клъстер “Мехатроника и Автоматизация“, Българска асоциация на електротехниката и електрониката, Фондация „Приложни изследвания и комуникации”, Тракия Икономическа Зона, Enterprise Europe Network България, AlfaStar Ventures, училищна академия Телерик, Софтуни.
Медийни партньори на RSF тази година са: El Media, порталът за роботика Robotics-Bulgaria.com, БНР – Радио София, Money.bg, сп. Мениджър, Лидер.бг, Profit.bg, Българска наука, TLL media, Industry info, Дигитална индустрия, Дигитални истории, Media bricks, Инженер.bg, DiTech Media, Инженеринг ревю, Кибернация.
За да посетите събитието трябва единствено да заявите своите билети, които са напълно безплатни на: https://robostrategy2023.para.expert/