Изкуственият интелект вече променя начина, по който хората създават съдържание. Независимо дали става дума за аудио, видео или текстово съдържание. Стартъпите в това пространство постигат впечатляващи резултати.
Генеративният изкуствен интелект се развива чрез обучение върху обширни набори от съществуващи данни. През миналата година, пазарът на генеративен изкуствен интелект бе оценен на 1,2 милиарда долара. Прогнозирано е той да достигне 20,9 милиарда долара до 2032 година.
Днес ще ви запознаем с някои от големите имена в тази ниша. Вижте кои са стартъпите, които се движат напред.
1. Midjourney
Midjourney е основана през 2022г. в Сан Франциско, Калифорния. Това е компания с малък самофинансиращ се екип (11 служители), фокусиран върху дизайна. Те разработват платформа за генеративен изкуствен интелект, чрез която се генерират изображения. За да получат достъп до нея потребителите трябва да се присъединят към Discord канала. В момента броят на потребителите, създаващи изкуство с Midjourney, надвишава 15 милиона. Най-новата актуализация 5.1 има подобрено качество на изображението и множество нови AI арт функции.
2. Hugging Face
Компанията е създадена през 2016г. в Ню Йорк, като е получила финансиране от серия C от 160,2 млн. долара. Hugging Face разработва инструменти за създаване на приложения с помощта на машинно обучение. Тя разполага с впечатляващ брой от над 61 000 предварително обучени модела и 7 000 набора от данни. Тези инструменти с отворен код помагат на иноваторите да изграждат по-бързо генеративен AI и модели за машинно обучение. В партньорство със ServiceNow Research, Hugging Face стартира StarCoder – безплатен LLM (Language Model) за генериране на код, като се стреми да се конкурира с платформи като GitHub, Amazon, OpenAI и DeepMind. През 2023г. тази компания претърпява значителен ръст на търсенето.
3. Tabnine
Tabnine представлява AI асистент за софтуерни разработчици, базиран на изкуствен интелект. Този инструмент предвижда или предлага следващите редове код въз основа на използван преди това синтаксис. С помощта му разработчиците могат да ускорят процеса на създаване на код и да получат ценни предложения.
Компанията е основана през 2013г. в Тел Авив, Израел, и получава финансиране от 32,1 млн. долара. В началото тя претърпява доста спадове и ръстове, но през 2023г. достига до 1 милион активни потребители месечно.
4. Soundraw
Soundraw е безплатен AI музикален генератор. С този инструмент, създателите могат да създават оригинални песни за свои проекти, свързани със съдържание. Едно от ключовите предимства на Soundraw е, че създателите имат пълна собственост и лиценз върху своите произведения. Този стартъп със седалище в Токио успява да привлече финансиране от серия A в размер на 1,4 милиона долара през юли 2022 година, което допринесе за развитието и разширяването на платформата.
5. Perplexity AI
Perplexity AI е чатбот с изкуствен интелект, разработен от група предприемачи с предишен опит в едни от най-известните IT компании. Потребителите извършват търсения по разговорен начин, а чатботът събира информация от колкото се може повече източници, оформя я и я предоставя на потребителя заедно с връзките към съответните ресурси, откъдето е набавена. В основата на Perplexity AI стоят езикови модели като GPT-3 на OpenAI.
Стартъпът е основан през 2022г. в Сан Франциско, Калифорния и получава финансиране от 28,7 млн. долара. Една година по-късно Perplexity вече привлича 10 милиона месечни посещения, като 2 милиона от тях са уникални.
6. ChatPDF
ChatPDF е основан през 2023г. в Берлин, Германия и още през първата седмица в платформата са били качени 100 000 PDF файла.
Този инструмент работи като AI чатбот. Потребителите могат да качат свои съществуващ PDF файл и да зададат въпроси към чатбота, който в реално време ще им даде отговори, свързани със съдържанието на PDF файла. Това позволява на потребителите да получат бърз и лесен достъп до информацията в PDF формата.
7. Synthesia AI
Тази платформа позволява на потребителите да качват текст и в рамките на няколко минути генерира видеоклип чрез използване на AI технологии. Synthesia в момента поддържа над 120 различни езика и предлага избор от 125 различни AI аватара. Стартъпа е основан в Лондон през 2017 и получава финансиране от серия B в размер на 66,6 млн. долара.
8. Inworld AI
Inworld AI е стартираща компания, която задвижвано от AI генерира герои във видео игри. Платформата използва обработка на естествен език, за да създаде генеративни знаци, които могат да имитират човешкото поведение. През август 2022 година стартъпът успя да привлече финансиране в размер на 50 милиона долара и да се присъедини към престижния стартъп инкубатор на Disney, Disney Accelerator.
9. Anyword
Anyword е иновативна генерираща AI платформа, предоставяща възможности за създаване на съдържание. Този стартъп използва обработка на естествен език, за да създава текст за блогове, реклами, имейли и други. Те достигат 1 милион потребители през април 2023 г. Като около една година преди това получават финансиране от серия B от 30,1 млн. долара.
10. Tome App
Tome е нова платформа за разказване на истории, базирана на AI. Тя генерира презентации или история за вас – допълнена с текст и изображения, като автоматично си добавя визуалните елементи. Стартъпа е основан през 2020г. в Сан Франциско, Калифорния, като получава финансиране от серия B в размер на 75,3 млн. долара.