“Апетитът” към новите технологии се засилва все повече с времето. Всяка година на пазара излизат по-функционални устройства, които са примамливи със своя дизайнерски външен вид и параметри. Изкушението да заменим старата техника с нова е наистина голямо, но би ли довело това до негативни последици за околната среда? Ако сегашната фурна не ни е повече нужна, какво е добре да направим с нея и може ли тя да бъде рециклирана? Именно този въпрос предстои да обсъдим в следващите редове.
Каква е “съдбата” на ненужната електроника?
Всеки е чувал думата “рециклиране”, но само малцина вникват по-надълбоко в нейния смисъл. Тя се използва много често и когато става дума за непотребната електроника, с която предстои да се разделим рано или късно. Ето какви са вариантите:
- можем да предадем непотребната електроника на рециклатор или да я изхвърлим в казана, като и в двата случая предстои обработка на отпадъци от този вид – рециклирането е в пъти по-благоприятният сюжет, към който всеки потребител е добре да се стреми;
- устройства като въздействащите смартфони, без които не можем и ден, се сменят на всеки две години, а понякога дори и през по-кратък период от време – само малцина са онези, които предприемат закупуването на нов модел, след като старият напълно е прослужил времето си и е видимо силно амортизиран;
- подобна динамика се наблюдава и при друг вид непотребна електроника в категорията “дребна” – това са малките кухненски уреди, таблетите и периферните компютърни джаджи;
- когато мобилният телефон или друга технология не е вече обект на нашите симпатии, я оставяме да тъне в прах в някое чекмедже, подаряваме я на друг човек, а в по-редки случаи я даваме за рециклиране – рециклира ли се тя обаче наистина? Статистиката сочи, че едва 20% от непотребната електроника подлежи на преработка, което означава, че останалите отиват до депото за боклук, а съдбата им след това става неясна;
- наредбата за рециклиране на електронните отпадъци е приета в 27 страни – тя гласи, че непотребната електроника трябва да бъде отклонена от инсинераторите и депата, а вместо това да се предаде в центровете за рециклиране.
Всички тези практики целят опазването на околната среда, за което се говори все по-често и в България. Ако всеки от нас усвои подобно отговорно поведение, съдбата на непотребната електроника ще е в пъти по-положителна.
Какво правят рециклиращите фирми?
Нека предположим, че вече сме направили щателно разчистване на ненужната техника от дома си и сме я предали на релевантните органи. Дотук добре – спазили сме всички правила и сме спокойни, че сме дали своя категоричен принос за опазването на околната среда. Някои от нас няма повече да се сетят за непотребната електроника, докато други ще искат да погледнат зад “кулисите” и да разберат какво ще се случи с нея. Ето какво:
- цикълът по обработка на непотребната техника, след като тя е предадена на рециклираща фирма, е един и същ – първата стъпка е да се извърши диагностика на устройствата, като тези в добро състояние се ремонтират и препродават. Останалите се транспортират до предприятие за преработка, където опасните елементи биват премахнати, а останалите компоненти се организират според типа на материалите;
- подобен “хепи енд” обаче не е единственият възможен развой на събитията – все още има доста неясноти, които се прокрадват като мъгла в съзнанието на потребителите. Както и при всеки друг бизнес, така и при рециклирането на непотребна електроника има тайни практики, каквато е и изнасянето на вредните материали зад граница с цел тяхната преработка за по-малко пари;
- износът е забранен със закон (Базелската конвенция), който е приложим в 182 страни в ЕС – единствено в САЩ конвенцията не е ратифицирана, така че там търговията с опасни отпадъци все още продължава.
От друга страна, хората, които извършват самото сортиране и обработване на подобен вид вредни отпадъци, работят в ужасни условия на труд, застрашаващи тяхното здраве. Сред тях има и немалко деца, изложени на токсини и химикали. Добрата новина е, че в повечето развити страни, рециклирането на непотребната техника се прави машинно.
Къде е правилно да се изхвърлят електронните отпадъци?
След като сме приключили с използването на дадено електронно устройство, то трябва да бъде занесено до проверен рециклатор, където ще бъде разглобено на части или ремонтирано в сервиз и пуснато за продажба. Специалистите ще проверят за дефекти и ще се заемат с неговото форматиране, за да е апаратът годен за “втори живот”. Същото ще се случи и с всеки един друг непотребен уред от домакинството, от който сте се отказали завинаги. Голяма част от тях могат да бъдат оставени в специални депа, така че да не замърсяват околната среда със своите токсични елементи.
Какво трябва да бъде поведението ни като потребители?
Важното в случая е да усвоим правилни навици, що се касае до премахването на непотребната техника, споделят от Bazar.bg. А именно:
- освобождаване от мисълта за краткотрайно ползване – еднократната употреба не е добра практика, когато се касае за съвременната електроника. Консуматорският свят, в който живеем, ни предлага ежедневно какви ли не предложения със статута “модерни”, които обаче ни омръзват много по-скоро от очакваното. Влагаме пари в нова техника, а не по-късно от година-две тя вече не ни е интересна и сме започнали да се оглеждаме за нова. Идеалният вариант е да се грижим подобаващо за придобивките си с цел удължаване на техния живот. И едва когато тя остарее напълно, чак тогава да я заменим с друга;
- отговорно изхвърляне – за да сте сигурни, че непотребната електроника ще се рециклира по правилния начин, заложете на местен рециклатор, а не на фирма, която изпраща компонентите в развиващите се страни. Това ще ви гарантира положителната развръзка на процедурата по изхвърляне на подобен вид отпадъци;
- правилен избор на техника – в цената за даден вид електроника са включени всички разходи, в това число и тези за рециклиране. Затова тя е и много по-висока от производствената – избирайте уреди с добро качество, за да може да ги използвате максимално дълго време.
Всеки от нас може да бъде потребител за пример, който не само избира правилно електроника, но и който се грижи за нея и я изхвърля правилно. Днес са налични изгодни обяви в сайтове за изкупуване на непотребна техника, където може да обявите за продажба и вашата. Ако се касае за вашия употребяван смартфон, се заемете с изтриване на личната си информация, преди да го дадете за рециклиране.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ... Какво представлява SERP и как работи? Съвременна онлайн търговия Колко струва създаването на една видео реклама?