През изминалата седмица редакцията на DiTech Media беше поканена на събитието, на тема „Киберсигурността в епохата на Индустрията 4.0“. Форматът се проведе в следобедните часове на 19 януари в Пловдив и беше насочен към производствените компании, като представители на десетки местни бизнеси се включиха във форума. Списание Enterprise, в партньорство с Diamatix, Acronis и Fortinet, поставиха силен старт на новата година.
Издателят и управляващият партньор в Enterprise – Надя Гогова постави началото на събитието, като обясни, че идеята точно Пловдив да приеме този формат е заради изключително широко застъпения дял на производствени компании в града и региона.
Организаторите представиха най-новите решения и технологии в сферата на киберсигурността.
Сред присъстващите на форума бяха CEO-то на Diamatix Сезен Анефи, Иван Дудин и Слав Умленов от Acronis, както и Владимир Харизанов от Fortinet. Именно с презентация от Харизанов стартира и панелната част на събитието. Експертът се фокусира върху предизвикателствата пред бизнеса в контекста на Индустрия 4.0 и все по-широко застъпената свързаност.
Владимир Харизанов представи пред събралите се и опита на Fortinet като един от лидерите на световно ниво в сегмента. По думите му, компанията разбира, че хардуерът в производствените мрежи е създаден с експлоатационен период средно между 20 и 30 години и е едно от предизвикателствата, в което Fortinet може да свърже новият софтуер с този хардуер.
Компанията лесно може да бъде определена и като един от най-сериозните двигатели в сферата на иновациите при киберсигурността, тъй като Fortinet имат 1269 глобални патента, както и още над 250 изчакващи заявки. Харизанов заяви още, че „рискът в производствените мрежи е право пропорционален на свързаността“, което по думите му значи, че колкото по-свързани са едни системи, толкова по-застрашени от кибератаки са те.
Слав Умленов от Acronis пък заинтригува публиката с презентацията си на бъдещето на киберзащитата, както активно беше подпомаган от регионалния директор продажби на компанията Иван Дудин. Специалистите от Acronis потвърдиха до голяма степен думите на колегата им от Fortinet, като обясниха, че практиката показва, че при свързването на IT с OT мрежите (основен компонент от Индустрия 4.0) се появяват и големите проблеми с киберсигурността.
С интересна констатация обобщи ситуацията на пазара Слав Умленов, който каза, че „докато голяма част от нещата в ежедневието и технологиите се опростяват, то в киберсигурността тенденцията е обратна“. Въпреки това, един от основните фокуси на Acronis е да направи управлението на тези процеси много по-достъпно, като един от методите, които компанията ползва е консолидацията на вендорите и интегрирането на всички функционалности в една конзола.
Част от философията на Acronis е да се насочва в посоката, в която клиентите имат нужда. Умленов обясни пред представителите на компаниите в сферата на производството, че комбинациите от различните услуги и функционалности дават близо 99,6 процента catch rate, който в комбинация с възможностите за back-up и disaster recovery могат да дадат най-високата степен на сигурност за един бизнес през 2023 година.
По време на третия панел бяха отличени три основни етапа в развитието на киберсигурността не толкова на технологично ниво, колкото на степен на възприемчивост от икономическите агенти. По тази тема говори експертът на Diamatix – Пламен Мандаджиев.
Мандаджиев обясни, че „киберсигурността е процес на осъзнаване на нуждата от нея“ и обясни, че само до преди десетилетие – процесът на продажба е бил на принципа – създаване на страх и усещане за уязвимост. Тук експертът повтори и тезата, че защитата от кибератаки не е разход, а инвестиция и акцентира върху това, че все повече контракти не само в публичния, но и в частния сегмент вече са обвързани именно с инвестиции в повишаване нивото на киберсигурност.
Като сериозен проблем на днешния свят, Мандаджиев определи киберпрестъпността като инструмент, който можеш да придобиеш евтино и сравнително бързо, но с потенциал за сериозни щети. Според експертите на Diamatix през 2023 година, киберсигурността вече е ключов елемент от съществуването на всяка организация или бизнес.
В края на събитието Николай Божилов от Unimasters Logistic се присъедини към дискусия, в която участваха всички експерти. Той даде и перспективата на бизнеса и важността на киберсигурността за всяко дружество, дори и дейността му да не се случва в дигитална среда. Форума приключи с нетруъркинг коктейл, който даде възможността на представителите на бизнеса да поговорят с експертите по киберсигурност.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ... Защо ни е необходим SEO анализ на уебсайтовете на конкурентите? Тенденциите в онлайн търговията и възможностите за развитие на българските бизнеси Biz Hub – коуъркинг пространството за вас