Здравейте, г-жо Николова, бихте ли споделили каква е мисията на Ендевър България и какво я прави уникална в своята дейност?
От 25 години насам, мисията на Ендевър винаги е била водена от убеждението, че предприемачите с голям потенциал за развитие са в основата на трансформирането на местните икономики и изграждането на процъфтяващи предприемачески екосистеми в развиващите се пазари. Ендевър е организация, която в основата си залага на мултиплициращия ефект. Ние вярваме, че ако предоставим на предприемачите достъп до международни ресурси, до една платформа, която да ги вдъхновява да мечтаят за по-големи цели и ги подкрепим да се разрастват по-бързо, техният успех ще доведе до успеха на много други и ще задвижи манталитета на взаимопомощ.
Ендевър има много отличителни черти. Една от тях е, че сме позиционирани да помагаме на компании в напреднала фаза на развитие – с валидирани бизнес модели, установени продажби, устойчив темп на растеж и които имат потенциал за водещи позиции в пазарите и индустриите си, т.нар. Scale-up компании. Всяка компания преминава през специален селекционен процес и при успешно приемане в мрежата, получава достъп до къстамизирани ресурси и възможността да бъде част от мрежа с над 2000 успешни предприемача от над 40 пазара, които са на разположение да споделят своя опит и know-how.
Как помагате на предприемачите да развиват бизнеса си и какви програми предлага Ендевър?
Компаниите част от Глобалната ни мрежа идват от различни индустрии и срещат различни препятствия във всеки етап от развитието си. Поради тази причина, подкрепата ни е на базата на специфичните нужни на всеки един бизнес и предприемач. Ресурсите ни се простират в различни направления, като сред тях предоставяме подкрепа в навлизането на нови пазари, набиране на капитал, достъп до специално разработени за нас програми насочени към подобряване на лидерските качества на основателите от водещи институции като Станфорд и Харвард, достъп до ексклузивни международни събития и възможността да черпиш опит от най-успешните предприемачи в света в неограничен брои 1:1 менторски сесии.
Освен глобалната ни програма, на местно и регионално ниво, Ендевър разработи още две
програми:
- Регионалната Ендевър програма, която е предназначена да подкрепи компании да
достигнат своята scale-up фаза на регионално ниво в рамките на до 18 месеца, с помощта на персонализирана подкрепа и достъп до всички местни и регионални
ресурси. - Dare to Scale, която пък e нашата акселераторска програма. Тя подкрепя предприемачи и бизнеси, преминали вече през ранната фаза на своето развитие и са в процес на разрастване на дейността си. Програмата няма аналог в страната – в продължение на 4 месеца, всяка селектирана компания получава достъп до специализирани обучения, консултанти, ментори от мрежата на Ендевър и възможността за пряк достъп до финансиране. Отваряме апликационния прозорец на 10 април и всяка компания, която има интерес да участва и покрива критериите, може да попълни форма за кандидатстване на сайта ни тук.
Можете ли да разкажете какви са най-големите предизвикателства, пред които са изправени компаниите в напреднала фаза на развитие и каква е вашата роля при тяхното решаване?
Сред най-често срещаните предизвикателства са затруднението откъм привличане на международен капитал, навлизане и утвърждаване на нови пазари, както и чисто организационни въпроси свързани със структуриране на компанията, ефективното управление на голям брои служители и отдели, развиване и привличане на талант в България.
Нашата роля е да помогнем на основателите да преминат през тези препятствия по-леко, като им предоставим платформата с необходимите ресурси – например, да ги свържем с други компании и хора преминали през подобни моменти или притежаващи необходимата експертиза, които да споделят своя опит.
Как оценявате предприемаческата екосистема в България в момента?
Определено се забелязва голям напредък през последните няколко години. Все повече иновативни и технологични компании се създават на пазара, а по-установените и разрастнали се компании гледат към международния пазар и се целят в лидерски позиции. Предприемаческата екосистема в Източна Европа се разраства много по-бързо от другите региони в Европа, като Румъния, Гърция и България са на челните позиции.
Бихте ли разказали за перспективата за развитие на предприемаческата екосистема в България в близко и далечно бъдеще? Какви са възможностите за насърчаване на иновациите и развитието на нови стартъпи?
Средата се подобрява, но има нужда от повече ресурси и подкрепа откъм изграждане на
по-добра инфраструктура и подкрепяща система не само за стартиращите компании, но и
за вече развитите и гледащи към глобалния пазар. Дейности свързани с насърчаването на
привличане и развитие на талант, подкрепа откъм изграждането на пазарна стратегия, на
улеснен достъп до други пазари липсват в момента. Припознаване на повече български продукти и решения от екосистемата също ще е крачка към стимулиране на развитието на
екосистемата.
На какви критериите трябва да отговарят компаниите, за да са част от Ендевър?
Критериите ни са глобални и са еднакви и за 3-те програми, като единствената разлика е
етапът на разитие на Scale-up компаниите. От една страна гледаме основателя – дали той
е амбициозен и с желание да мащабира бизнеса си, отворен ли е за обратна връзка, и има
ли „give-back” манталитет – желание да предаде знанията си, да помага на други предприемачи и да развива екосистемата. От друга страна, гледаме самия бизнес – дали е
иновативен, с потенциал за ръст, припознат от пазара и най-вече дали компанията е
достигнала повратна точка от своето развитие. По този начин подкрепата на Ендевър може да й помогне да скалира още по-бързо и успешно.
Какви са основните източници на финансиране на компании в България?
В технологичния сектор най-често срещано е дяловото и дългово финансиране – от частни
инвеститори, фондове за рискови капиталовложения, банки, както и грантово финансиране от ЕС. Разрастването на предприемаческата екосистема доведе и до създаването на много нови фондове, които да подкрепят компаниите в по-ранна фаза. Създаването на пазарът за растеж на малки и средни предприятия (МСП) – Beam, част от Българска фондова борса, също представлява един иновативен начин за подкрепа на МСП.
ВИЗИТКА
Симона Николова е директор на отдела по селекция и подкрепа на предприемачи за
България в глобалната предприемаческа мрежа Endeavor. Работила е в инвестиционни
компании, където е помагала на start-up от Естония, Украйна и България с тяхното бизнес
развитие и набиране на капитал. Завършва бакалавър и магистър по икономика и
мениджмънт в университета на Абърдийн, Шотландия.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ... Digital4 впечатли Благоевград с пилотното си издание Какво да очаквате от стажа в ИТ компания и как да се подготвите за него Бъдещето на роботиката и иновациите – какво може да очакваме в следващите години