Ново партньорство между фирмата за сателитни телефони Iridium и гиганта в производството на чипове Qualcomm ще осигури сателитна свързаност между смартфоните, ползващи операционната система Android.
Иновацията се очаква да стане факт през третото тримесечие на тази година. Новината идва, след като Apple обяви сателитна свързаност за всички модели от гамата на iPhone 14 още през септември.
Това означава, че на места, където няма мобилно покритие, телефоните могат да се свързват с преминаващи сателити, за да изпращат и получават съобщения. Новото партньорство ще направи услугата достъпна за милиони потребители на смартфони, без да ги обвързва с определена марка – но производителят ще трябва да я активира.
Новината идва, след като Apple обяви сателитна свързаност за всички модели от гамата на iPhone 14 още през септември.
Iridium е една от най-надеждните сателитни телефонни системи, използваща мрежа от 75 собствени сателита, които покриват цялото земно кълбо и летят в ниска орбита (на около 780 км) над Земята.
Гигантът в производството на чипове за мобилни телефони Qualcomm пък обяви, че първоначално новата функция, наречена Snapdragon Satellite, ще бъде включена само в техните премиум процесори, така че е малко вероятно иновацията да се появи в бюджетните или среден клас Android устройства.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ... Как да създадете успешна LinkedIn стратегия за вашия бизнес? Изграждане и скалиране на eCommerce бизнеси Как да продавaме успешно в Амазон
Според информацията на TechInsiders, сателитната свързаност ще може да дебютира в по достъпните смартфони най-рано в средата на следващата година. Анализаторите посочват още, че също както при Apple, иновацията ще се предлага срещу месечен абонамент.
Експертите са категорични, че сателитната свързаност в смартфоните се счита за следващата голяма стъпка в развитието им, тъй като се справя с продължаващия вече десетилетия проблем със зоните със слаб или липсващ обхват. Подобен подход вече е успешно внедрен от компанията Starlink, която посредством собствена мрежа от сателити осигурява широколентово интернет покритие от космоса.
Големият проблем обаче остава сериозното оскъпяване, което новата технология носи. Изграждането на инфраструктура и мрежа, която да предоставя сателитният широколентов достъп към момента е близо 450%, но по-скъпа сравнение с кабелните или оптични връзки.
Потенциален проблем може да се окаже и все още съществуващата латенсия при сателитната свързаност. Практическите тестове показват, че използване на мобилна клетка дори и в зона със слабо покритие, текстовото съобщение се изпраща за около 2 до 4 секунди, докато при сателитната комуникация това отнема до 12 секунди.
Усилията на производителите при развиването и налагането на новата технология ще бъдат съсредоточени предимно в Северна Америка и Европа, тъй като в Китай, Индия и големи части от Азия е забранено използването на сателитни телефони и подобен тип комуникация.