Благой Анастасов е експерт по софтуерни технологии в лозаро-винарския сектор и съосновател на технологичния стартъп BeVine. Проблемите, които вижда в лозовите масиви на семейството му са го накарали да се замисли как да приложи своите знания в областта на софтуера в света на лозарството и винопроизводството. Определя BeVine като софтуерен помощник на всеки лозаро-винар.
С Благой разговаряме за необходимостта от стартъп-надпревари и ползите от навлизането на иновативните софтуерни технологии в лозарския бранш.
Бихте ли споделили какви услуги предлага вашата компания и какво я отличава от други фирми в същата индустрия? Каква е мисията на Bevine и как тя се отразява в бизнеса, който компанията предлага?
BeVine е компания, която предлага софтуерно приложение, което помага на лозарите и винарите да вземат информирани и навременни решения, за да постигнат по-високи резултати в техните лозови масиви. Текущите функционалности на приложението включват следене и прогнозиране на риска от инфекции за две от икономически най-важните болести мана и брашнеста мана, както и водене на дневник с наблюдения. Това, което прави приложението изключително полезно, е следенето и прогнозирането на фенологичното развитие на различните сортове лози, което има пряко въздействие върху развитието на болести.
Мисията на BeVine е да подпомага клиентите си през целия производствен процес, като започнем още от засаждането на лозите и стигнем до времето за гроздобер. Идеята ни е да се предостави пълна и ясна картинка относно процесите и дейностите, които се извършват в дадено стопанство, а също и да има лесна отчетност.
Какви са главните предизвикателства, пред които сте изправени като компания и как ги преодолявате?
Главното предизвикателство пред нас е не самото създаване на софтуер, а това да убедим клиентите в ползите от самото използване. В земеделието дигитализацията започва да се развива, но все още е тема табу в много държави. Ние трябва да обучим клиентите си как да използват нашето приложение и какви са ползите от него, но и да им покажем преимуществата от дигитализацията като цяло. Секторът на земеделието е сравнително консервативен и това е най-голямото ни предизвикателство в момента.
Как решихте да създадете софтуер, който по-късно да предлагате като услуга?
Всички от екипа на BeVine до някаква степен сме израснали близо до природата и по-точно до лозята, виждали сме с какви ситуации е било нужно да се справят нашите семейства и какви решения е било необходимо да се вземат. Освен това имаме страст към иновативните софтуерни технологии и някак нещата се преплетоха съвсем естествено. Проучихме добре, че в лозарския бранш агрономите се сблъскват с едни и същи казуси през годините, а след това лесно взехме решението, че е редно да подпомогнем тяхната работа чрез имплементиране на аграрен софтуер в стопанствата.
Каква е главната функционалност на софтуера на Bevine и как той подпомага бизнесите?
С помощта на нашето приложение земеделските производители ще могат да имат цялата необходима информация в „своя джоб“ – за извършените дейности в техните стопанства или за климатичните условия във всеки един момент. Самият софтуер приема данни за климатичните условия от метеорологични станции позиционирани в лозовите насаждения, след което ги преобразува в говорим за потребителите език под формата на графики, аларми или известия, които да насочат вниманието на агрономите към евентуален риск от развитие на болести или бъдещи обилни дъждове.
Нека разгледаме например сигнализацията за риск от развитие на мана в лозята. При навременна сигнализация биха могли да се извършват третирания в оптималния и точен момент, като по този начин ще се елиминира риск от нежелано излишно използване на препарати за растителна защита, което от своя страна ще доведе до понижаване на разходите в стопанството. Друга важна полза е оптимизацията на дейностите и времето прекарано в обследване на полетата.
Бихте ли споделили защо решихте да участвате в StartUp World Cup Bulgaria?
Участието в StartUp World Cup Bulgaria дава предимство, защото събитието изглежда като една голяма, блестяща сцена, която може да ти даде възможност да отидеш в САЩ и да се срещнеш с най-големите. Състезанието не е ограничено до определено ниво на развитие на стартъпа, дори в България, което дава възможност да се съревноваваш с други, които са по-напред в развитието си и да научиш нещо от техния опит.
Как се промениха нещата при вас след участието ви? Научихте ли нещо ново, което в последствие да приложите в бизнеса си?
Научихме, че трябва да си вярваме повече и да планираме няколко стъпки и действия напред, вместо да се фокусираме само върху настоящето. Това може да ни помогне да постигнем по-големи успехи и да се развиваме в личен и професионален план.
Имаме нови партньорства с хардуерни компании, първи плащащи клиенти и съвместна работа с Аграрен Университет Пловдив, който помага в научната разработка на приложението от гледна точка на лозарство и фитопатология.
Какви са плановете на BeVine за бъдещето и как тя планира да се развива на нови пазари?
Екипът ни планира да създаде винарски модул, който ще улесни работата на енолозите и ще представи ясно операциите, които се извършват във винарната през годината. В момента сме се фокусирали върху това да проучим пазарите в ЕС и да установим нуждите на земеделците от софтуерни приложения за този тип работа. За 2023 сме си поставили за цел да излезем на международния пазар, а с така изградения екип, вярваме че ще го постигнем.
Какво бихте казали на млади предприемачи, които искат да се включат в инициативата Startup World Cup?
Да не се чудят, защото понякога забравяме, че времето е ограничен ресурс и се чудим защо не успяваме да направим всичко, което искаме.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ... Защо киберсигурността е необходима за всяка компания и как да я подобрим? Как дигиталният маркетинг променя начина, по който бизнесите достигат до своите клиенти? Интелигентните домове и как те може да променят ежедневието ни