Какво е блокчейн?
Наблюдава се все по-голяма интеграция на блокчейн технологиите и съответно интересът към тях нараства. Все повече хора започват да проявяват интерес към самата технология и инвестициите в крипто монети и продукти. Но преди да говорим за инвестиции, нека да се опитаме да разберем какво точно представлява тя.
Казано накратко, блокчейн е верига от блокове, които съдържат определена информация. Всеки блок има свои уикален дигителен подпис (hash), който се генерира, чрез криптографски алгоритъм на база информацията записана в него и hash-a на предишния блок.
Най-популярната употреба на блокчейн е използването му като разпределена счетоводна книга (Distributed ledger). Във всеки блок се съдържа информация за направени транзакции между потребители. Можем да го разглеждаме и като споделена база данни между множество участници съгласили се на определени правила. Всеки, от които има една и съща версия и всяка промяна на информацията бива валидирана и верифицирана чрез математически алгоритъм. За да се добави нов блок, е нужно да се постигне консенсус между повечето от участници в мрежата (в повечето случай 51%), че информацията в блока е валидна.
Колкото повече участници има в мрежата, толкова по – децентрализирана е тя и шансът да се манипулира информацията в нея намалява.
Блокчейн приложения
Най-развитата и популярна блокчейн мрежа е Bitcoin. С над 10 000 ноуда (участници, които поддържат мрежата), тя е най-децентрализираната и сигурна мрежа до момента. Но Bitcoin e първа генерация blockchain мрежа. В нея се съдържа само информацията за направените транзакции между участниците.
Etherеum e второ поколение блокчейн, което позволява освен информация да “вървят” и програми на самата мрежа. Тези програми или протоколи се наричат “умни договори” (smart contracts) и позволяват изпълнението на бизнес логика, като се възползват от сигурността на мрежата и свойството тя да бъде дистрибутирана и ползвана от много потребители.
Това дава началото на така наречените децентрализирани приложения (dapps), които използват блокчейн като база данни (информацията не може да бъде манипулирана) и също така не изискват регистрации и KYC (Know Your Customer). Всеки който има така наречения “портфейл” (wallet), може напълно анонимно, без да иска позволение (permissionless) да използва въпросните протоколи и приложения.
Благодарение на тази технология през 2020 година се ражда понятието DeFi (Decentralized Finance) или децентрализирани финанси. Това са традиционни финансови услуги и инструменти пренесени на блокчейн мрежата. Най-популярни примери са:
- Децентрализирани борси (Dexes)
- Протоколи за даване и взимане на заеми (Lending & Borrowing protocols)
- Деривативи
- Фючърси
Разликата от традиционните финансови услуги е, че тук няма посредници (хора и служители). Цялата логика е автоматизирана, като разчита на математически формули и алгоритми. Както се казва в тези среди – Code is law (Кодът е закон).
Друга разлика е липсата на необходимост от регистрации и ограничения за ползване. Кодът на въпросните протоколи е напълно открит и всеки, който реши може да го провери преди да ги използва. Това премахва нуждата от доверие, тъй като потребителят може да е сигурен, че протоколът качен веднъж на блокчейн мрежата, не може да бъде променян и логиката заложена в него е постоянна.
Инвестиции – начини, стойности и стратегия
Бих разделил начините на инвесиране на 2 типа:
- инвестиция в конкретент токен (печалба от промяна на цената)
- инвестиция в конкретен Defi протокол
За последните 2 години DeFi секторът се радва на голяма популярност, като към днешна дата стойността на инвестирани токени е около 46 милиарда долара.
Причините са възможността да се инвестира анонимно (няма нужда от KYC), липсата на регулаторни ограничения. Както и сигурността, че липсват посредници и правилата се определят само от кода на протокола. Разбира се, не на последно място, фактът, че някои от протоколите предлагат три цифрени проценти годишна доходност.
Съществуват стратегии на инвестиране, с различна степен на риск спрямо доходност. Но дори и най-нискорисковите DeFi инструменти предлагат доходности, които малко традиционни финансови инструменти могат да предложат.
Протоколът Uniswap например е от така наречените “blue chips”, доказал се със своята надежност и сигурност. Това е децентрализирана борса, в която освен да обменят крипто валути, потребители могат да заключат временно своите средства и да ги предоставят като ликвидност срещу процент от обема на търговията.
Друга стратегия е “заключването” на токени за определено време (така се гарантира, че те няма да се харчат и цената им няма да пада) срещу допълнителна доходност.
Но разбира се тук се крият и някои рискове, които съм длъжен да спомена:
- риск от спад на цената да даден токен (висока волатилност)
- риск от хак на самия протокол (пробив в сигурността или просто bug, от който се възползва хакер)
- риск от измама (така наречен rug pull – създателите на протокола, чрез заложен механизъм в кода, изтеглят ликвидността от токени)
Преди да се направи инвестиция в даден токен или протокол бих препоръчал да се направи проучване на екипа, който стои зад тях. Друго важно нещо е кодът на даден протокол да бъде одитиран от специализирана и независима компания, което до някъде дава гаранции, че няма бъгове и пропуски в сигурността.
Като заключение бих казал, че DeFi секторът е изключително интересен и иновативен. Също така със сигурност си заслужава да бъде проучен. Умерена инвестиция в сравнително ниско рискови протоколи и токени би била правилната крачка за всеки, който иска бъде пионер и да катализира употребата на една нова и иновативна технология.
ВИЗИТКА
Мартин Добрев е роден в София и завършва УНИБИТ със специалност „Информационно брокерство“. Вече има над 13 години опит в сферата на информационните технологии. В момента работи като технически ръководител в LimeChain и ментор в LimeAcademy. Още като малък проявява интерес към образованието, като страстите му са да трупа знания и да преподава. В свободното си време обича да спортува, чете книги и да е сред природата. Също така е почитател на пътуванията, хубавата храна и виното.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ... Google Ads: Какво е и как работи? Как да изберем бъдещ работодател в технологичния сектор? Искам AI чатбот: първи стъпки